Projeler

Avukat Turhan Arın Sokağı, Sokak ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi

Proje Adı                    : Avukat Turhan Arın Sokağı, Sokak ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi
Proje Sahibi                : Seyhan İlçe Belediyesi
Proje Ortakları            :  Proje ortağı yoktur.
Proje Süresi                :  18 AY
Sözleşme Makamı      :  Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA)
Katılımcı Sayısı          :  Bölgemize gelen yerli ve yabancı turistler ile tüm Adana halkı
Katılımcı Özelliği       : Bölgemize gelen yerli ve yabancı turistler.
-Gezileri boyunca keyifli zaman geçirmek isteyen, değişik yerleri keşfederken aynı zamanda tarihi de solumak isteyen misafirler.
Projenin Amacı           : Adana?nın tarihi dokusunun önemli bir parçası olan Avukat Turhan Arın Sokağı\'nın özgün yapısını bozmadan basit bakım onarım çalışması yapılarak bu tarihi sokağımızı yeniden canlandırmak
Proje Özeti                  : Türkiye\'nin altıncı büyük metropolitan şehri olan Adana 12000 yıllık geçmişiyle çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, ülkenin önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir. Projede yer alan turizm altyapısının geliştirilmesi kapsamında; sit alanı içerisinde bulunan tarihi sokağın özgün dokusunun korunarak iyileştirilmesi sonucu konut ve dükkanların işlevlendirilmesi, sokak sağlıklaştırması ile sokak cazibesinin arttırılması, gezilebilir, vakit geçirilebilir yerler oluşturulmasıyla turizmin canlandırılması hedeflenmektedir. Proje sonucunda Adana\'da çekilmesi planlanan filmler ve dizilerde gerçek Adana\'yı anlatan ve o dönemi gösteren tarihi bir sokak olması, hedeflenmektedir. Bu sokak ve çevresindeki sokakların yenilenmesi sonucu kent merkezi özelliğini kaybeden bölgenin Adanalılar tarafından da cazibe merkezi haline getirilmesi yönündeki tüm bu çalışmalar bölge halkının da korumaya olan sahiplenme bilgisinin artmasını sağlayacaktır.
Proje Çıktıları             :Projenin başarıyla gerçekleşmesinden dolayı bölgemize gelen yerli yabancı turistler ile bölge halkı olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Bölgemizde bulunan turizm yatırımcıları, projenin başarısından ve sonuçlarından olumlu yönde etkilenerek, benzer projeler yapma konusunda projemizi örnek alacaklardır. Ayrıca Seyhan\'ın zengin turizm potansiyelinin ortaya çıkmasıyla bölge halkı kendini daha güçlü hissedecek ve Seyhan\'da yaşamaktan mutlu olacaktır.