20.04.2020

Seyhan'da semt pazarları "Mercek" altında

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle alınan önlemleri denetlemek üzere ilçedeki semt pazarlarında incelemelerde bulundu.

Akkapı ve Şakirpaşa Mahallelerindeki Semt pazarlarını inceleyen Başkan Akay, salgın önlemlerinin semt pazarlarında da tam olarak uygulanması için denetim yaptı, uyarılarda bulundu. Başkan Akay COVİD-19 salgınıyla ilgili alınan önlemleri incelerken pazarcı esnafını ile vatandaşları sosyal mesafeyi korumaları konusunda uyardı.

İLÇEDEKİ SEMT PAZARLARI SÜREKLİ DENETLENİYOR

Daha önce Semt Pazar esnafına, Seyhan Belediyesi tarafından önlük ve maske gibi koruyucu ekipman verilmişti. Vatandaş için de hijyen önlemleri alınırken,  semt pazarına, sosyal mesafe bozulmadan alış-veriş imkanı için kontrollü sayıda kişi alınıyor. Pazarlarda ayrıca maskesiz vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı da yapılıyor. Temizlik ve hijyen kurallarına azami ölçüde dikkat edilirken, vatandaşa sosyal mesafe, kişisel hijyen ve maske takma zorunluluğu olan durumlar hakkında bilgiler aktarılıyor.

BAŞKAN AKAY 'SOSYAL MESAFEYE DİKKAT!'

Görünmez bir düşmana karşı tüm dünyanın amansız bir savaş verdiğini kaydeden Başkan Akay, halkın, hem kendi, hem de sevdiklerinin sağlığı için önlemleri ciddiyetle uygulaması gerektiğini kaydetti. Başkan Akay "Belediye olarak salgına karşı her alanda önlemimizi aldık. Semt pazarlarında da ciddi tedbirler alındı. Ancak en önemli tedbir, bireyin kendi alacağı tedbirdir. Özellikle Semt pazarlarında sosyal mesafeye dikkat etmek, maske kullanmak ve uyarıları dikkate almak büyük önem arz ediyor."dedi.

 SEMT PAZARLARINDAKİ UYGULAMALAR

Seyhan Belediyesi, Semt pazarlarında COVİD-19 önlemleri uygulamalarını düzenli olarak takip ediyor. Semt pazarlarında sosyal mesafe en az 1-1,5 metre olması gerekiyor. Semt pazarlarına maskesiz girmek yasak. Ayrıca imkanlar dahilinde semt pazarının yoğun olmadığı saatlerde alış veriş yapılması öneriliyor. Satış yerlerinde ambalajsız yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden ve doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenip satılıyor.  Pazarcı esnafı kişisel hijyen kuralları çerçevesinde koruyucu önlem alıp almadığı denetleniyor.

SEMT PAZARLARI EN GEÇ 19.00'DA KAPANIYOR

Seyhan Belediyesi Pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfektasyon konularında hassas davranarak halkın rahat ve sağlıklı bir ortamda alış-veriş yapmasına katkı sunuyor.  İlçedeki tüm Semt pazarları alınan tedbirler kapsamında en geç saat 19:00'da kapanıyor