17.08.2020

Türkiye'nin ilk sağlık müzesinde sona doğru

Seyhan Belediyesi'nin tescilli kültür varlığı olan yapıyı kamulaştırıp, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel ile protokol imzalayarak hayata geçirdiği Diş Hekimliği Müzesinde restorasyonun tamamlanmasının ardından eserlerin teşrifinde de sona gelindi.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Diş Hekimliği Müzesinin son durumunu denetlemek üzere Ulucami mahallesi Ali Münif Yeğenağa caddesi üzerinde bulunan tescilli kültür varlığı yapıyı ziyaret etti. Başkan Akay, restorasyonu tamamlanan ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel'in de hazır bulunduğu ziyarette, Türkiye'de kendi alanında tek olan müzede çalışmaları denetledi.

PROF.DR. UZEL BAŞKAN AKAY'A AKTARDI

Prof Dr. İlter Üzel, 50 yıllık birikimi olan tıp ve diş hekimliği aletleri, diş hekimliğine ait orijinal ve taş baskı kitaplar, gravür ve resimleri Başkan Akay'a tanıttı. Çukurova bölgesine ait tıbbi bitkileri içiren resim ve bilgilerin bulunduğu müze arşivinde, ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ait üst çene diş kalıbı,150 yıllık dişçi koltuğu gibi nadide eserler gelecek nesillere aktarılacak.

AKAY "SAĞLIK TURİZMİNE VE AKADEMİSYENLERE BÜYÜK KATKI SUNACAK"

Tamamlanma aşamasına gelen Diş Hekimliği Müzesinde sergilenecek eserleri tek tek inceleyen ve Prof. Dr Uzel'den bilgi alan Başkan Akay, "Tescilli kültür varlığı yapı Başkan Zeydan Karalar döneminde kamulaştırılıp restorasyonu başlatılmıştı. Restorasyon tamamlanarak kent kültürüne kazandırıldı. Bunun yanında yapı Müzeye dönüştürülerek kentimizde Sağlık Turizmine katkı sunması planlandı. Ayrıca Diş Hekimliği ve Tıp tarihi ile ilgili araştırma yapan akademisyenler için de zengin bir kaynak oluşturacağına inanıyoruz. Türkiye'de benzeri olmayan Müzenin oluşumuna eserleri ve bilgisiyle katkı sunan Prof. Dr. İlter Uzel'e de bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.

MÜZENİN KALICILIĞINI SAĞLAMAK İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA BAŞVURU YAPILDI

Adana ve Türkiye de sağlık alanında bir ilk olan Diş Hekimliği Müzesinin kısa süre içerisinde açılacağını ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Müzenin gelecek nesillere bilgi ve belge aktarımını sürdürmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına 'özel müze' olarak tescili içinde başvuru da bulunulduğunu anımsattı. Başkan Akay Kültürel, tarihsel ve bilimsel değeri olan eserlerin Tıp ve Diş Hekimliği tarihi açısından önemli bir değer olacağını kaydetti.

UZEL "BU MÜZE 'BİLİM MÜZESİ' NİTELİĞİNDEDİR"

Prof. Dr. Uzel ise 1948'den itibaren biriktirdiği objelerin yer alacağı müzenin bilim müzesi niteliğinde olacağını vurguladı. Prof Dr. İlter Üzel şöyle konuştu;

"Bilimin geçmişinin iyi bilinmesi; bilimi öğrenmek, yapabilmek, uygulamak ve bilimi kullanmak için şart. Yani bir tıp adamının, tıbbın geçmişini iyi bilmesi lazım. Bir diş hekiminin diş hekimliğinin geçmişini iyi bilmesi lazım. Müze bu tür bilgilere erişimde kolaylık sağlayacak. 1972'den beri tıp tarihi ile uğraşıyorum. Yıllardır biriktirdiğim koleksiyonumda tıp aletleri var, diş hekimliği aletleri var, malzemeler var, kitaplar var, küçük hediyeler var ünlülerin, kartvizitleri, 1840'lardan kalma dişçi koltuğu, diplomalar, reçeteler var. Umuyorum müze, sağlık turizmine, akademisyenlere, öğrencilere ve araştırmacılara büyük katkılar sunar"  

Seyhan Belediyesi tarafından 2 Katlı 10 odalı tescilli kültür varlığı yapıda oluşturulan Diş Hekimliği Müzesi, içinin teşrifi eserlerin yerleştirilmesi ve son rötuşların yapılmasının ardından açılması planlanıyor.