21.12.2020

Seyhan Zabıtadan sıkı denetim

Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Coronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile birlikte ilçe genelinde maske, mesafe, kaldırım işgali ve işyeri ruhsat kontrolleri yaptı.

Ülke genelinde Salgının en yoğun etkilediği illerden olan Adana'da İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ve Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Seyhan Belediyesi Zabıta ekipleri kendi sorumluluk alanları çerçevesinde denetim gerçekleştirdi. Polis maske ve mesafe kontrolü yaptı. Maske ve mesafe kurallarına uymayanlara idari para cezası uygulandı.

ZABITA KALDIRIM İŞGALİ VE RUHSAT DENETİMİ YAPTI

Seyhan Zabıta ekipleri, salgının yakın mesafe ve temas ile bulaşması gerçeğinden hareketle zaten farklı amaçla kullanılmaması gereken kaldırımlardaki işgale son vermek üzere çalışmalarını sıklaştırdı. Daha önce kaldırım işgalinin sonlandırılması için birden çok kez uyarılan esnafın büyük bölümünün kendiliğinden işgale son verildiği gözlendi. Uyarılara rağmen işgale devam eden esnafların eşyaları araçlara konularak güvence altına alındı. Esnaf, Belediyeye giderek "İşgal Cezası"nı ödeyerek ürünlerini geri alabiliyor.

KAYIT DIŞILIKLA MÜCADELE VE RUHSAT DENETİMİ

Seyhan Belediyesi Zabıta ekipleri, zor şartlara rağmen vergisini ödeyen esnafın korunmasına yönelik yaptığı çalışmalar çerçevesinde işyeri ruhsat ve "İşportacı" tabir edilen ruhsatsız satış yapılan alanlarda da denetim yaptı. İşyerlerinin ruhsatları denetlendi, evrakların tam olup olmadığının tespiti yapıldı. Zabıta ayrıca Ruhsatsız satış yapan İşportacılarla ilgili de mücadele gerçekleştirdi. Sokak kenarlarında kümelenen işportacılar kaldırıldı, sokak ve kaldırımlar asıl sahipleri olan halkın kullanımına sunuldu.

DENETİMLER İLÇE GENELİNDE SÜRECEK Seyhan Belediyesi Zabıta ekiplerinin, kaldırım işgali, kayıt dışılıkla mücadele ile maske, mesafe ve hijyen konusundaki bilgilendirme - uyarı çalışmaları ilçe genelinde sürdürülecek.

Seyhan'da HES kodu uygulaması başladı

HES kodu olmayan kuruma giremeyecek!

"Sağlığınız için, HES koduyla bize gelin!"

Seyhan Belediyesi'nde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 'Hayat Eve Sığar' (HES) kodu uygulaması başlatıldı. İş ve işlemi olan vatandaşlar, Seyhan Belediyesine HES kodu ile giriş yapabilecekler.

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yeni tedbirler alınmaya devam ederken İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge sonrası Seyhan Belediyesinde de girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması zorunlu hale geldi.

Halk sağlığının korunmasına yönelik uygulamada Belediye girişinde görevli personel vatandaştan HES kodunu talep ediyor. Personel ayrıca vatandaşın ateş ve maske kontrolünü sağlıyor. Vatandaş daha sonra kendi gibi kontrolden geçmiş ve HES kodunu beyan etmiş bireylerle belediye binası içinde daha güvenilir bir ortamda iş ve işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde HES kodu olmayan bireylerin belediyeye girişlerine HES kodu ibraz edene kadar izin verilmeyecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

1. "Hayat Eve Sığar" uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra, bu uygulama üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır.

2. SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılır.  Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olur.

3. E-Devlet sistemi üzerinden de HES kodu alınabilir.