31.12.2020

Seyhan'dan "Kadın Hakları" hassasiyeti

Seyhan Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü, 2020'nin son günlerinde erkek şiddeti sonucu öldürülen Aylin Sözer, Vesile Dönmez ve Selda Taş anısına, değişik zamanlarda öldürülen kadınların hayat hikayelerini içeren "Beni Unutma" fotoğraf sergisini açtı.

Seyhan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sergi, 25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele gününde Kuruköprü üstgeçit köprüsü duvarında farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan grafitiler önünde açıldı. Daha önce de sergilenmiş olan ve yıl içinde öldürülen kadınların hayat hikâyelerini ve fotoğraflarını içeren sergi Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay tarafından açıldı.

"KADINLARIN YAŞAM HAKKI TEHLİKEDE"

2020'nin son günlerinde erkek şiddeti sonucu öldürülen Aylin Sözer, Vesile Dönmez ve Selda Taş'a Allah'tan rahmet dileyen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yeni yılda kadına şiddetin ve kadın cinayetlerin son bulmasını diledi. Kadına Karşı şiddetle mücadele gününde farkındalık oluşturmak amacıyla merkezi bölgelerdeki duvarları grafitle değerlendirdiklerini aktaran Başkan Akay şöyle konuştu;

"KADINLARIN MÜCADELESİNDE YANLARINDAYIZ"

"Kadına Karşı şiddetle mücadeleye katkı sunmak amacıyla duvarları "Kadın Hakları" konusunda bilgilendirici mesajlar ve resimlerle süsledik. Ancak geldiğimiz aşamada "Kadın Hakları"nı bırakın, Kadınların en temel hakkı olan "Yaşam Hakları" tehlikede. Bunun durması gerekiyor. Umuyorum 2021 yılında kadına şiddet ve kadın cinayetleri tamamen son bulur. Son 2 günde öldürülen Aylin Sözer, Vesile Dönmez ve Selda Taş'ı anıyor, tüm kadınların hak mücadelesinde yanlarında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz"

Başkan Akay, konuşmanın ardından açık havada gerçekleştirilen "Beni Unutma" sergisini inceledi.  Sergi yeni yılın ilk gününe kadar açık kalacak.