14.07.2021

BAŞKAN AKAY'DAN 15 TEMMUZ MESAJI

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 15 Temmuz hain darbe girişimini 5. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, darbe girişimini bir kez daha kınayıp, şehitleri andı. Darbe girişiminin halkın direnme hakkı sayesinde başarılı olamadığının altını çizen Başkan Akay, "15 Temmuz, Gazi Meclis'in Cumhuriyet ve demokrasi düşmanı hainlere karşı direndiği, halkımızın da Cumhuriyet kazanımlarıyla elde edilen demokratik kazanımları korumak için canını ortaya koyduğu ve teröre geçit vermediği bir destandır" dedi.

"DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMA KARARLILIĞIMIZDAN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Başkan Akay, yayınladığı mesajında 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimine  direnirken şehit olan güvenlik güçleri ile sivil yurttaşların birer demokrasi kahramanı olduğunu vurguladı. Akay, "Cumhuriyet ve demokrasi uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Türk Milleti olarak 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi halk egemenliğine, Türkiye'nin laik ve demokratik birikimine sahip çıkma kararlılığımızdan asla geri adım atmayacağız. Emperyalizme diz çöktürüp, çağdaş bir uygarlık yolunda demokratik, laik Cumhuriyeti kuran milletimiz, demokrasi dışı güçlerin çağdaş Türkiye'nin geleceğinde bir daha rol oynayamayacağını 15 Temmuz'da bir kez daha haykırmıştır" diye konuştu.

"DARBELER CUMHURİYETE VE DEMOKRASİYE YAPILAN EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR"

Darbelerin Cumhuriyete ve demokrasiye yapılan en büyük kötülük olduğunu dile getiren Başkan Akay, "Demokrasiden asla vazgeçmeyeceğiz. Darbeler ve darbeciler asla amacına ulaşamayacak. 15 Temmuz hani darbe girişiminin başarısızlığı aynı zamanda, Atatürk'ün önderliğinde milletimizin verdiği destansı mücadelenin sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ne denli sağlam bir temel üzerine kurulduğunun da göstergesidir. 5.yılında hain darbe girişimini bir kez daha kınıyor, bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor, gazilerimize de gösterdikleri olağanüstü cesaretlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.