12.10.2021

SEYHAN'DA KIZ ÇOCUKLARINA YÖNELİK FARKINDALIK YARATAN ETKİNLİKLER

Seyhan'da her bireyin sağlığı, huzuru, mutluluğu ve refahı için hizmet üreten Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi "11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü" dolayısıyla düzenlediği etkinliklerle fark yarattı. Başkan Akay Sevgi Evleri'nde kalan kız çocuklarını ziyaret edip verdiği armağanlarla çocukları mutlu ederken, Seyhan Belediyesi ile Adana Barosu arasında çocuk ve kadına yönelik şiddet ve istismarla mücadelede kurumsal işbirliğine dair protokol de imzalandı.

BAŞKAN AKAY SEVGİ EVLERİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla Sevgi Evleri'nde kalan çocukları ziyaret eden Başkan Akay, burada çocuklara armağanlar veridi, kız çocukları da Başkan Akay'a şiirler okudu.

MAHREMİYET EĞİTİMİ, YOGA ATÖLYESİ, YÜZ BOYAMA ETKİNLİĞİ

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'nce düzenlenen etkinlikte Seyhan Belediyesi Tellidere ve Yeşilyurt kreşlerinde eğitim gören kız çocuklarına yönelik mahremiyet eğitimi verilip, yoga atölyesi ve yüz boyama etkinliği ile çocukların eğlenceli bir gün geçirmeleri sağlandı.

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİM VE MESLEK EDİNME HAKKINA VURGU

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün kız çocuklarının tüm haklardan eşit bir şekilde faydalanması konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik etkinlik dizisinde ise kız çocuklarının eğitim ve meslek edinme hakkına atıfta bulunuldu. Etkinlikte Seyhan Belediyesi kurum hekiminin odasında bir kız çocuğu doktor, bir diğeri de hemşire olup temsili olarak hasta muayene ederken, YKS sınıfında bir kız öğrenci öğretmen olarak tahta başına geçip, diğer kız çocuklarına ders anlattı. Veteriner kliniğinde de bir kız çocuğu veteriner olup, diğer kız çocuklarına hayvan sevgisiyle ilgili bilgiler verirken, Selman-ı Pak Kültür Merkezi'ndeki aşevinde de bir kız çocuğu aşçı olup yemek yaptı. Etkinliğin sonunda ise bir kız çocuğu avukat koltuğuna oturup, arkadaşlarına kız çocuklarının haklarını anlattı. Etkinliğin sonunda katılımcı çocuklara kitaplar armağan edildi.

ÇOCUK VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE İSTİSMARLA MÜCADELE PROTOKOLÜ

Seyhan Belediye Başkanlığı ile Adana Barosu Başkanlığı arasında çocuk ve kadına yönelik şiddet ve istismarla mücadelede kurumsal işbirliğine dair Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av.Miyesser Ersalan Önenli ile Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Av.Rukiye Çinkılıç tarafından protokol imzalandı.

Protokol gereğince Seyhan Belediyesi Başkanlığınca yönlendirilen şiddet ve istismara maruz kalmış çocuk ve kadınlar başta olmak üzere; dezavantajlı gruplarda yer alan çocuk ve kadınlara hukuki danışmanlık ve destek ile ihtiyaç duyulması ve gerekli şartları taşımaları halinde Adana Barosu Adli Yardım Bürosundan avukat görevlendirilmesi yapılacak. Ayrıca Seyhan Belediyesi personellerine Adana Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Kadın Hakları Merkezi tarafından, Çocuk Koruma Tedbirleri ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye ilişkin gerekli eğitimler verilecek.