11.03.2022

KADINLAR SAVAŞIN VE ŞİDDETİN SON BULMASINI, EMEKLERİN SÖMÜRÜLMEMESİNİ DİLEDİ

8 Mart Dünya Kadınlar gününde kadın emeğinin değerine olan farkındalığı arttırmak amacıyla Adana Seyhan Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi ve SGDD-ASAM iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte farklı etnik kimliklere sahip kadınlar Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde bir araya geldiler.

Etkinlik misafirleri Kadın Dayanışma Merkezindeki Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu(GIZ) PEP programı kapsamındaki proje katılımcıları tarafından üretilen ürünlerin sergisini görme ve birbirlerini destekleme fırsatı buldular.

Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezi Makrome Atölyesi üyelerinin "Makromeden Anahtarlık Yapımı Atölyesi"nde ise farklı dil, din, ırktan bir araya gelen kadınlar birlikte üretmenin keyfini yaşadılar. Geleceğin yaratıcısı olan çocuklarla yapılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği "Mesleklerin Cinsiyeti Yoktur" etkinliğinde ise çocuklar, cinsiyetlerinin hayallerinin önüne geçemeyeceğine dair farkındalıklarını arttırırken oyunlarla eğlendiler.

Kurumların çalışmalarını tanıttığı, beslenme ve sağlıkla ile ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı stantlara ise ilgi oldukça fazlaydı.

Kadın Dayanışma Merkezi Kadın Korosu ve Al Farah Çocuk Korosu çok dilli şarkılar ile tüm katılımcılara müzik şöleni yaşatırken hangi ülkeden geldiğimizin hangi dili konuştuğumuzun birlikte eğlenmenin önünde bir engel olmadığı birlik ve beraberliğin her daim olabileceğini gösterdi.

Kadınların Dünya Kadınlar Günü Dilekleri ise; savaşın, şiddetin son bulması, emeklerin sömürülmediği daha iyi yarınların olmasıydı.

"İnovatif Girişimci Kadınlar Projesi", Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında; Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ve Seyhan Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi iş birliği ile yürütülmektedir.