13.04.2022

AKAY ÜÇ YILI DEĞERLENDİRDİ, PROJELERİNİ ANLATTI

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, önemli bir bölümü pandemi koşullarında geçen üç yıllık dönemde yarım kalan projeleri tamamlayıp, halkın hizmetine sunduklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde yeni projeleri yaşama geçireceklerini dile getiren Başkan Akay, dünyanın en verimli ve zengin topraklarına sahip olmasına karşın Adana'nın ekonomik olarak dördüncülükten 17. sıraya düştüğüne dikkati çekti. Akay, "Seyhan Belediyesi olarak bu durumun giderilmesi konusunda öncülük yapacağız. Üretim konusunda öncülük yapacağız. Hepimizin yapması gereken artık dünü bir tarafa bırakarak geleceğe hazırlanmak olacak. Çünkü bu kent her türlü imkana sahip ancak bunları yaşama geçirmek de hepimizin görevi" dedi.

ÜRETİM VURGUSU

Başkan Akay, Selman-ı Pak Kültür Merkezi'nde yapılan ve CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ile İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi'nin de katıldığı basın toplantısında Seyhan Belediyesi olarak üç yıllık dönemde gerçekleştirilen hizmetleri anlattı. Sunumunda üretim vurgusu yapan Akay, Adana'nın da Türkiye'nin de içinde bulunduğu sıkıntılardan ancak üretimle kurtulabileceğine işaret etti. Seyhan Belediyesi olarak her alanda üretimi esas alan bir anlayışla hizmet ettiklerini kaydeden Başkan Akay, üç yıllık dönemde ilk olarak önceki dönemden kalan projeleri tamamlamayıp işlev kazandırmaya odaklandıklarını aktardı. Pandeminin neden olduğu zorlukların dünyada yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu kaydeden Akay, bu dönemde Seyhan Belediyesi'ni üreten bir belediye haline getirip, kent ekonomisinin ayağa kaldırılmasına katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma çalışmalarını yöneldiklerini ifade etti.

SOSYAL YARDIMLARI ARTIRIYORUZ

Seyhan Belediyesi'nin Dikimevi, kompost, boya ve temizlik ürünleri üretim atölyelerinin çalışmalarından kesitler sunan Akay, yaşanan ekonomik sorunların yoksul halk üzerindeki etkilerinin giderilmesini yönelik olarak sosyal yardım hizmetlerini artırdıklarını kaydetti.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SICAK YEMEK

Seyhan'da hiç kimsenin yatağa aç girmemesi için 11 aşevi ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara her gün sıcak yemek ve çorba ikram ettiklerini vurgulayan Başkan Akay, "Üniversite öğrencilerimize hafta içi her akşam sıcak yemek desteği veriyoruz. Bu hizmeti Ramazan ayı sonrasında da devam ettireceğiz. Her ay 2500'den fazla aileye Halk Kart ile maddi destek veriyoruz. Dezavantajlı konumda bulunan başta engelliler ve yaş almış bireylerin yaşamını kolaylaştıracak yardım ve hizmetleri de aralıksız sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu destekleri artıracağız" diye konuştu.

KADIN PEDİ ÜRETİLECEK

Pandemi döneminde hijyen paketlerinin çok daha önemli bir hale geldiğine işaret eden Akay, kadınların en önemli ihtiyaçlarından biri olan kadın pedi üretimi konusunda bir çalışma yaptıklarını söyledi. Akay, üretilecek pedlerin kadınlara ücretsiz olarak dağıtılacağını vurguladı.

MANDIRA HİZMETE BAŞLIYOR

Kurulan mandıranın faaliyete girebilmesi için gerekli tüm izinlerin alındığını ve ay sonunda hizmete girmesinin planlandığını aktaran Başkan Akay, SEYTİM, Bilgi Evleri, spor tesisleri, Seyhan Halk Pazarı, SEYMER'ler, Kadın Dayanışma Merkezi, Hayvan Bakım ve Kısırlaştırma Merkezi, Yeşiloba Atık Toplama Merkezi, parklar ve yeşil alanlar, kültürel varlıkların onarımı gibi konularda yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

SEYHAN'A KAZANDIRILACAK YENİ PROJELER

Önümüzdeki dönemde yeni projeleri Seyhan'a kazandıracaklarını vurgulayan Akay, şöyle devam etti:

"173 Nolu Envanter binasını 'Oyun Evi' olarak hizmete sunacağız. Eski Çırçır Fabrikası 'Seyhan Sanat Merkezi' olarak Adana'ya hizmet verecek. 'Eski İstasyon'u onaracağız. Devlet Demiryollarının ön ve yan tarafında arsaları satın alma konusunda birkaç gün önce yeni teklifimizi yaptık. Projesi hazırlandı. Atatürk Evi'nin biraz ilerisinde İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk'un yaşadığı evi 'Karikatür ve Edebiyat Evi' olarak restore edeceğiz. Projesi hazır. Ulu Cami'deki bir tarihi binayı 'Luvi Araştırma Merkezi' haline getireceğiz. Mıdık'ta çok geniş bir alan içerisinde 'Macera Parkı' yapılıyor. 'Engelli Eğitim Merkezi'nin projesi hazırlandı ihaleye çıktı ancak maalesef eylül ayından beri ihalelere giren olmuyor. 'Yaşlı Bakım Merkezi' ve Alzheimer Merkezi oluşturma konusunda bürokratik nedenlerle süreç biraz uzadı. Bir firma bu merkezi yapma konusunda söz verdi. Karayusuflu'da 385 dönüm mera bize tahsis edildi. Nehir kenarındaki bu meranın ıslahı için ekim yapıldı. Burada manda üreticiliği de yapılacak. Kent Meydanı'nın etrafında belediyemize ait alanlarımız var. O alanları Çerçi Yusuf Konağı'na benzer şekilde onaracağız. Gürselpaşa'da bir hayırseverimiz tarafından yaptırılacak kapalı yüzme havuzunun projesi hazırlandı.  Karayusuflu Merkez Park'ın projesi hazır. Bahçeşehir Merkez Parkı'nın yapımına başlandı. Gülbahçesi'nde İl Gençlik Spor Müdürlüğü'ne ati gençlik merkezini de kapsayan bir spor kompleksi yapılacak. Onun da projesi hazır.  Bir hayırsever vatandaşımız Akkapı'da deprem nedeniyle hasar gören sağlık ocağını yapmayı üstlendi. Biz üst kısmına kadınlara fitnes ve fizik tedavi yapılabilecek bir merkez oluşturacağız. Projesi hazır."

"KUYUMCULAR'DA İTİRAZ EDENLER HAZİNE ARAZİSİNİ İŞGAL EDENLER"

Kuyumcular mahallesinde yapılacak "Diascorides Parkı" ve "Kerpiç Evler" projesi hakkında da bilgiler aktaran Başkan Akay, projelerin gerçekleştirileceği alanların Milli Emlak tarafından Seyhan Belediyesi'ne tahsis edildiğini vurguladı. Sözkonusu hazine arazilerinin bazı kişilerce işgal edildiğinin altını çizen Akay, "Şikayet edenler bütünüyle hazine arazisine konmuş insanlar. Burası bize Milli Emlak tarafından tahsis edildi. Sıkıntı halinde olduğu söylenen yerin çok önceden projesi yapılmıştı. Burada doğrudan doğruya her türlü bitkileri de hazır olmak üzere, hatta binası da hazır olmak üzere projemiz hazırdı. Bu proje yaklaşık bir sene önce Milli Emlak'a sunulmuştu,  en son tahsis edildi şimdi oradaki işgalciler uzatmaları oynuyorlar" ifadelerini kullandı.

"ÖNYARGILARI BIRAKIP ADANA'NIN LAYIK OLDUĞU YERE GELMESİNİ SAĞLAMALIYIZ"

Önümüzdeki dönemde sosyal yardımlarla birlikte dijital teknoloji ve tarım ürünü üretimi konusuna yoğunlaşacaklarını dile getiren Başkan Akay, bu konularla ilgili olarak üniversitelerle birlikte çalıştıklarını söyledi. Geçmişte üniversite ve toplum arasında yaşanan kopukluk ile kurumlar arasındaki çekişmenin Adana'ya ve Adanalılara çok zarar verdiğini belirten Başkan Akay, "Üniversitedeki arkadaşlarımızda çok ciddi ilişkiler içerisindeyiz. Bir Adanalı olarak şu anda yapmamız gereken şey,  bütün önyargılarımızı bir tarafa bırakarak Adana'nın gerçekten layık olduğu yere gelmesini sağlamak" diye konuştu. 

"ADANA'YA ÜRETİM KONUSUNDA ÖNCÜLÜK YAPACAĞIZ"

Adana'nın Türkiye'nin dördüncü büyük ekonomiye sahip kentiyken, bugün 17.sıraya kadar gerilediğini anımsatan Başkan Akay, "Dünyanın en verimli, en zengin ovasına sahip olmamıza rağmen, Çukurova bugün tarım gelirleri itibarıyla Türkiye'de 11.sırada. Dolayısıyla bizlerin artık bunu gidermesi lazım. Bizler bu noktada öncülük yapacağız. Üretim konusunda öncülük yapacağız. Hepimizin yapması gereken şey, artık dünü bir tarafa bırakarak geleceğe hazırlanmak olacak. Çünkü bu kent her türlü imkana sahip ancak bunları yaşama geçirmek de hepimizin görevi. Adanalı olan Adana'da yaşayan herkesin görevinin bu olması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.