.: Seyhan Belediyesi :.

Başkan'ın Özgeçmişi

Av. Oya TEKİN

Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, 1966 yılında Tarsus’ta esnaf ve çiftçi bir ailenin altı çocuğundan beşincisi olarak dünyaya geldi.

1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve okulu başarıyla tamamladı. Uzun yıllar Adana Barosuna bağlı olarak avukatlık mesleğini sürdürdü. Mesleki yaşantısında avukat ve yardımcı personel olarak 50’den fazla insana istihdam yaratmış, kamu vicdanını sarsan tüm hak gasplarına karşı mücadele etmiş, kadın cinayetlerinden çocuk istismarlarına kadar birçok olayda gönüllü avukatlık yapmış bir hukuk insanı.

Adana Barosunda uzun süre Demokrat Avukatlar Grubu içerisinde yer alan Oya Tekin 2013 yılında grubun başkanlığını yaptı.

Adana’nın ilk çevre derneği ÇETKO’nun kurucusu olarak yönetiminde yer alan Oya Tekin; birçok çevre davasında, kamu yararına avukatlık yapmıştır. Yaşamı boyunca çevre dostu bir yönetim anlayışı benimseyen Oya Tekin, Seyhan Belediye Başkanlığı görevinde de çevre duyarlılığını sürdürmektedir.

Hukuk eğitiminin ardından Mersin Üniversitesinde de Kadın Araştırmaları alanında yüksek lisans yapan Oya Tekin, sivil toplumda pek çok alanda mücadele yürütmüştür.

2018 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Adana 6. Sıra Milletvekili adayı olmuş, sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini yapmıştır.

Madde bağımlılığı hakkında, bağımlılığın kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkileriyle mücadele etmek için detaylı bir rapor hazırlayarak çözümler geliştirdi. “Cam Tavanları Kırıyoruz” isimli kitabıyla yerel siyasette kadın temsilinin arttırılması için önemli bir çalışmaya imza attı. Toplumsal vicdanı zedeleyen kadın cinayetlerinde, mağdurların ve ailelerinin savunuculuğunu yaptı. Aladağ yurt yangınında ölüme terk edilen kız çocuklarının çığlığını Türkiye’ye duyuran isimlerin başında gelen Oya Tekin, meslektaşı Celal Tekin’le evli ve üç çocuk annesidir.

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde rekor bir oy alarak, Adana’nın seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan Oya Tekin, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Seyhan’ın belediye başkanlığı görevini yürütmektedir. Sosyal ve halkçı belediyecilik anlayışıyla, “Eşit, Adil ve Şeffaf Hizmet” mottosuyla görevine devam ediyor.

Başkan'a Mesaj Gönderin
icon